Nem szavazták meg a női kvótát (NOL, 2007.11.26.) - nem is tudom, miért nem csodálkozom ezen? Érdekes megjegyezni a szavazatok megoszlását:
132 igen, 97 nem szavazat és 118 tartózkodás mellett elutasították a javaslatot. A KDNP és az MDF képviselői testületileg elutasították a kezdeményezést, a nagyobbik kormánypárt képviselői közül 55- en tartózkodtak, 98-an szavaztak a javaslat mellett, és 24-en ellene. A Fidesz frakcióban a „nem” szavazatok aránya több mint duplája volt az „igen”-eknek. Érdekes, hogy a kezdeményezést elvileg támogató SZDSZ több vezető politikusa, így Horn Gábor és Fodor Gábor sem szavazta meg a javaslatot, a kötelező frakciószavazás mellett a frakció egyharmada nem támogatta azt.Különösen a nagyszámú tartózkodók személye izgat: a választópolgár őket azért tartja, hogy döntsön az őket is érintő kérdésekben. Egy dönteni nem képes képviselő vajh mennyire alkalmas a döntéshozás legfontosabb testületében betöltött feladatkörre?
Sándor Klára: Mi fáj Dávid Ibolyának? (NOL, 2007.11.26) - nem tudom, az ellenérvek vajh vannak-e ilyen tényszerűek, racionálisak:
Az elnöknő elegánsan elsiklik afölött, hogy jelenleg a kvóta az egyetlen működő, ezért nagyon széles körben alkalmazott eszköz a döntéshozatalban tapasztalható torz nő-férfi arányok kiegyenlítésére. Nem veszi figyelembe, hogy más parlamentekben is akkor születtek nagy számban a nők esélyegyenlőségét javító törvények, mikor a nők aránya elérte a 30 százalékot. Nem törődik vele, hogy a középosztály fölöttébb sűrű emlegetése sem lesz hatásos, ha éppen a középosztálybeli, értelmiségi nőket leginkább sújtó diszkrimináció megszüntetése ellen lépnek föl. A "nemzetközi áttekintéssel" sem jutnak messzire: Portugáliában a következő választáson lép majd érvénybe a kvóta, a magyar arány kétszeresét jelentő közel 20 százalékos arányon kívánnak törvénnyel javítani. A dánok csak a közelmúltban szüntették meg a kvótát, mert a kiegyensúlyozott eredmények miatt fölöslegessé vált.Az MSZP nőket akar, de fokozatosan (OrientPress, 2007.11.27) - Nos, hát igen. Nem ám csak úgy ajtóstul rohanni az ágyba, nem igaz? Előbb meg kell adni a módját: udvarlásnak nevezett érzelmi előjátékkel kell bemelegíteni a hölgyeket, ezt minden valamire való macsó tudja. Az MSZP macsói is. Bár itt épp egy hölgy (Szabóné Müller Tímea) magyarázza pártja macsó-bizonyítványát: "Országgyűlés döntése nyomán kiderült, hogy fokozatosságra lenne szükség, amíg a nők aránya az országgyűlési képviselők között beéri a férfiakét". Bár én ezt a logikai összefüggést nem látom.
Sokkal inkább azt, hogy egy macsótestület (nevezetesen az örszággyűlés) magától értetődően áll ellent egy olyan változásnak, mely a jól bevált régi férfi véd- és dacszövetséget, összetartást, szokásrendszert megbolygatná. Inkább mindenfélére hivatkozva megideologizálják a leszavazást, semmint hogy kockáztatnának: pl. ne lehessen kényelmesen káromkodni, köpködni, félrelépni, vagy pedofíliát, családi erőszakot szigorúbban büntető törvénytervezeteket leszavazni, stb. A nők erősebb jelenléte e kedvteléseket csak mind megzavarná. Nem beszélve arról, hogy legtöbbjüknek megvan otthon a jó kis házicselédje, a változás még talán ezt a pompásan kényelmes szerepkiosztást is megzavarná.
Az a kevés nő meg örül, hogy bent/fent van, és esetleg élvezi az ebből adódó előnyöket, esetleg önbecsülését, önérzetét izmosítja a kiváltságos helyzet. Dehogy akarja ezt gyengíteni azzal, hogy netán csak egy lehet a sok között.
A szép szavak helyett jó lenne konkrétumokat hallani, hogy az MSZP esetében ezt a fokozatosságot mégis, hogyan kéne elképzelni? Hiszen eddig sem akadályozta meg semmi abban, hogy kényszer nélkül, fokozatosan saját maga mutasson példát gyakorlati, eredményes, egészséges nemi arányok megteremtésében. Hány éve is volt eddig már erre? A többpárti egyeztetések ugyan mire lennének jók, szóbűvészkedésen kívül? Hiszen ott is csak férfitöbbség rágógumizna a témán: kegyeskedjünk-e több nőt bevonni, vagy ne? Ha egy kvótarendszer nem kényszeríti őket, önként ugyan, miért is változtatnának kényelmes, megszokott közegükön?
Nem árt tudni az indítvány pontos címét: "Egyes törvények módosításáról a nemek közötti tényleges esélyegyenlőség megteremtése érdekében"
És a szavazatok pontos, név szerinti listáját is jó, ha megjegyezzük: MKOGY.hu, szavazások lekérdezése. Jól jöhet még ez a következő választásokhoz, döntési alapnak. Érdekes a szavazatok nemi megoszlása: ha jól látom, a nemek között egyetlen, a tartózkodók között két nő van. Ellentétben az igenekkel, ahol jelentősen több. A női képviselők összlétszámához mérten.