Előző bejegyzésemet továbbszőve, találtam egypár nyomot, ami a Captcha rejtély megoldása felé fezet. Márha van rejtély egyáltalán.
Eddigi leleteim: A Google mindjárt első lapon hozta Sebestyén Anna blogját, ahol nem csak a captcha, hanem egyéb vonatkozású érdekességek, hasznosságok - igényes tanulmányok, meghatározások, továbbmutató hivatkozások találhatók általában a blog jelenségéről is. Ezt érdemes majd még tovább bogarászni később.
A captcha-t illetően talán a legteljesebb forrás a Wikipédia. Ebből talán érdemes átemelni ide annyit, hogy miből is áll össze ez a mozaikszó: Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart", trademarked by Carnegie Mellon University Jó hosszú kifejezés. Szinte megjegyezthetetlen. A captcha viszont szimpatikus. Szájbamászó. Nekem továbbra is a kapca ugrik be leginkább róla :-)
Érdekes látni, hogy magyarítva is használatos, azaz simán fonetikus írásmóddal: kapcsa. (Ez már majdnem ugyanaz, mint a kapca, csak lágy ejtéssel :-))
Nos, a bóklászások alapján saját megfogalmazásomban, a captcha egy olyan képecske, amely betűk és számok véletlenszerű részhalmazát ábrázolja véletlenszerűen deformálva, mely képnek az a célja, hogy azt csak ember legyen képes felismerni, robotprogramok ne. A legjobb magyar szó rá szerintem a betűkép (bár számokra nem igazán passzol). És ez a betűkép arra jó, hogy megvédje az interaktívan kommunikáló netpolgárokat, szervereket, gépeket attól, hogy robotprogramok automatikusan generált üzenetekkel, bejegyzésekkel, kommentekkel, stb árasszák el a jobb sorsra érdemes blogolókat, fórumozókat, szervereket, stb. mégpedig olymódon, hogy az adat/szöveg elküldésének feltétele, hogy a betűképen olvasható karaktereket is begépeljük egy editboxba.
----------2007.02.06.-> Újabb netleletek a témához: Kapcsák és szploggerek