N Y Í L T L E V É L
Dr. Hudecz Ferenc Rektor Úrnak
és
Dr. Király Miklós Dékán Úrnak
Eötvös Loránd Tudományegyetem
Budapest
Tisztelt Rektor Úr, tisztelt Dékán Úr,
Véget nem érően eszkalálódik egy sajnálatos jelenség, ami ártalmára van az Eötvös Loránd Tudományegyetem hírnevének. Morvai Krisztina, az ELTE Jogtudományi Karának docense tűrhetetlen hangvételű írást publikált az Élet és Irodalom 2008. november 14.-i számában.
Dühödt vagdalkozása minden morális mértéket elvet, amikor "az ősi magyar virtus" nevében lényegileg kitessékeli Magyarországról a magyar állampolgárok tízezreit. Morvai Krisztina szépnek és kívánatosnak tartja, hogy az ANTISZEMITIZMUS (csupa nagybetűvel!) és fasizmus érintettjei félelemben éljenek saját hazájukban, sőt - továbbmenve ennél - szépnek tartaná, ha "becsomagolnák legendás bőröndjeiket" és bőröndöstől távoznának innen mielőbb.
Ez a vélekedés éppoly ártalmas, amilyen emberellenes. Ezúton
t i l t a k o z u n k e l l e n e
valamennyi jóérzésű magyar állampolgár nevében. A demokratikus jogegyenlőség elkötelezettjeiként visszautasítunk mindenféle kirekesztő megnyilvánulást. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a nagy múltú Eötvös Loránd Tudományegyetem állományában olyan oktató tanítsa a magyar fiatalokat, aki antiszemita nézeteit a széles nyilvánosság előtt hangoztatja.
Fél évszázaddal ezelőtt több százezer magyar halottja volt a fentiekkel egy tőről fakadóan emberellenes, mérgező teóriának. Mára ebből tanult az utókor, és ilyen nézetekkel a művelt világban már senki sem lehet hiteles közszereplő. Egyszerűen kiközösítik.
Ha egyetemi katedráról hangzanak el efféle nézetek, az ártalmára van a joghallgatóknak, akik az egykori tömegmészárlásról csak tankönyvből értesültek.
Amit Morvai Krisztina hirdet, azt egyetemi katedrájának magaslatáról teszi, akkor is, ha az intézmény falain kívül történik a megszólalás. A külső szemlélő számára ő - mint az ELTE vezető oktatója - az egyetem szellemiségét jeleníti meg, nem csak a tanórákon, hanem minden egyéb nyilvános fórumon is. Bízunk abban, hogy Morvai Krisztina büntetőjogászként nem a katedráról hirdeti ártó nézeteit - ám a helyzet megítélésében nem elegendő a jogrendszer zárt kereteire szorítkoznunk. A jogi normarendszer határain túl más normarendszerek is szabályozzák az életünket (etikai és vallási normarendszerek, stb.). Hisszük és valljuk, hogy bizonyos személyiségeknek
(lelkészeknek, tanároknak, bíráknak, parlamenti képviselőknek) az etikai normarendszer feddhetetlenségi alapkövetelményei szerint kell működniük a munkavégzésen kívül eső magánszférában is. Ehhez kapcsolódó kérdéseink:
Az egyetem nem pusztán informatív, oktató intézmény, hanem egyúttal szellemi műhely is. A fent idézett megszólalás belefér-e az ELTE szellemiségének kereteibe?
Önök - mint a nagy tekintélyű és patinás intézmény vezetői - személy szerint osztják-e Morvai Krisztina nézeteit és értékítéletét egy kisebbségi népcsoport megfélemlítésének kérdésében?
Jó kezekben látják-e a diákok képzését egy ilyen szellemiségű oktatóval a katedrán?
Elvi-etikai kérdés: ha a bíró leveti talárját, megkergethet-e az utcán egy romát, vagy magánéletében is a hivatásához méltóan kell viselkednie? Ennek analógiájára: - magánemberként – megfélemlíthet-e egy kisebbségi népcsoportot az egyetemi tanár, ha lelépett katedrája magaslatáról?
Végezetül érdeklődünk arról is, hogy az egyetem vezetése érdemben foglalkozott-e Morvai Krisztina nyilatkozatával, és milyen állásfoglalással zárult le az ügy.
Petíciós jegyzékünket a mai napig a mellékelt kétszázkilencven tiltakozó névaláírással láttuk el, de ez a szám várhatóan bővül még a továbbiakban.
Ps:
Hírforrások szerint dr. Földi András, a jogi kar dékán-helyettese személyében elítélte a közösségek elleni gyűlölködés minden formáját, és a Kari Tanácsnak határozat elfogadását javasolta arról, hogy a kirekesztő megnyilatkozásokat tevő oktatóknak "nincs helye az egyetem polgárainak közösségében". Informális úton tudomásunkra jutott, hogy az egyetem Társadalomtudományi Karának oktatói - közel százkilencvenen - ugyancsak jegyzékben tiltakoztak Morvai Krisztina megnyilatkozási ellen, sőt, korábban már a Wesley Teológusképző Főiskola rektorának tiltakozó jegyzékéhez is számosan csatlakoztak. A széleskörű tiltakozó kampány indokolttá teszi, hogy levelünkről tájékoztatást küldjünk az Oktatási Minisztériumnak és a kisebbségi ombudsmannak is.
Szíves válaszukat a következő címre várjuk: Mazsike 1065 Budapest, Révay u. 16.
Tisztelettel:
Budapest, 2009. február 6.
kétszázkilencven magyar demokrata
(a név szerinti aláírólistát csatoltan mellékeljük)
Petíciónk támogatói:
- MEASZ - Összefogás a Demokráciáért Orsz. Egyesület
- Családokért Polgári Egyesület
- Mazsike
- Európai Feminista Kezdeményezés
- Zöld TETT Társulás